Bulunduğunuz Yer:  Anasayfa » Topkapı » ÇOCUK AKADEMİSİ » Haberler

Yalan Söylememe Draması

Bu hafta yalan söylememek ile ilgili drama çalışması yaptık ısınma çalışması olarak yere kalbe giden iki yol çizdim birisi düz çizgi diğeri zigzag çizgi, kızlar düz çizgide erkekler zigzag çizgide bir cambaz gibi yürüyerek kalbe gidin dedim çocuklar çizgilerden yürüyerek kalbe ulaştılar. düz yolda mı yürümek daha kolay zigzag yolda yürümek mi? düz yol mu bizi yoksa zigzaglı yol mu bizi daha hızlı kalbe ulaştırdı? sorularına cevap verdiler.düz yolun doğruluğu zigzaglı yolunda yalan söylemeyi simgelesin doğru söyleyen bir insan mı yoksa yalan söyleyen bir insan mı başkalarının kalbine hemen girer sorusuna cevaplar verdiler. daha sonra erkekler düz yoldan kızlar zigzaglı yolda yürüdüler.

Elele tutuşalım halkaya karışalım ...diyerek daire olduk yere oturduk portakalı soydum başucuma koydum ben bir yalan uydurdum duma duma dum tekerlemesiyle sayışarak bir kişi belirledik yağ satarım oyunu oynadık.

Daha sonra bu drama çalışmamız bir okulda geçiyor sınıfımızın bir öğretmeni lağzım diyince çocukların hemen hepsi öğretmen olmak istediler sayışarak bir öğretmen seçtik bende öğrenci oldum benim annem babam rollerini de isteyen çocuklar oldular.

Oyunumuz okulda birgün yaptığımız etkinlikleri ve davranışları içeriyordu." öğretmenim şimdi ne yapacağız" dedim öğretmen faaliyet kitap çalışması hikaye oyun ne söylediyle oyunumuz onun söylediği şekilde başladı faaliyetler yaptık ders çalıştık "öğretmenim bugün oyuncak günümüzdü ya oyuncaklarımızla oynayalımmı?" diye sordum. ve tüm öğretmen rolündeki çocuklar kabul etti." aaa annem benim oyuncağımı çantama koymamış "dedim arkadaşlarım benimle oyuncaklarını paylaştılar ( bunlar çocukların söylediği hayali oyuncaklar ) çocuklarla birlikte oyuncaklarla oynadık birtane atkıyı bebekmiş gibi yaparak aaa bu kimin bebeği ne güzelmiş dedim ilk benim diyen çocuğun olan bebeği çok beğendi mi söyledim .aaa karnım açıktı yemek yemeğe gitmeyecek miyiz deyince öğretmen hemen oyuncaklarınızı bırakıp sıraya girin dedi. bende arkadaşımın çok beğendiğim oyuncağı kimse görmeden sakladım. yemekhanede yemek yemek dramatizesi yaptık.sınıfa tekrar geldik öğretmenim oyuncaklarımızla oynamaya devam edelim mi dedim öğretmen tamam dedi.

Oyuncağı bulamayan çocuk çok üzüldü oyuncağı aradık" öğretmenim ben arkadaşımın oyuncağını almadım ben görmedim" dedim." ben eve gitmek istiyorum eve gitme vakti gelmedi mi annem babam beni alsınlar" dedim anne baba rolündeki çocuklar okula geldiler okul çantamı alıp eve gittik.

Evde " anne baba bugün okulda ne oldu biliyor musun Ayşe arkadaşım bana bebeğini hediye etti ben seni çok seviyorum sen benim biricik arkadaşımsın en sevdiğim bebeğimi sana veriyorum" dedim. ( diğer çocuklar hayır yalan söylüyor hediye etmedi kandırıyor diye bağırarak kendilerini tutamadılar) anne baba gerçekten mi diye sorunca" gerçekten yalan söylemiyorum" diye ısrar ettim. anne babam öğretmenini arayarak durumu öğrendiler. bende ağlamaya başladım okula gitmeyeceğim" arkadaşlarım öğretmenim benim yalan söylediğimi anladı" diye .( bazı anne baba rolünde olan çocuklar tamam sen ağlama ben öğretmeninle arkadaşlarınla konuşurum sana kızmazlar derken bazısı hayır bu davranışın yanlış böyle yapmamalıydın bazısı da üzülme öğretmeninde ve arkadaşından özür dilersen seni affederler bazısı da ben sana o bebeğin aynısını aldım dediler)

Ertesi gün okula giderek arkadaşlarımdan ve öğretmenimden özür diledim pişmanlığımdan bahsettim "keşke yalan söylemeseydim arkadaşımdan alabilir miyim deseydim yanlış yolu seçtim arkadaşlarım beni affeder mi" bazı sınıftaki çocuklar tamam üzülme affettik derken bazı sınıflar çok kararlı seni affetmeyeceğiz dediler. Değerlendirme kısmın da etrafınız da size yalan söyleyen kişiler oldu mu diye sordum bir çocuk bana doktorum yalan söylüyor iğne acıtmayacak diyo ama acıtıyor, ağbim bana hep yalan söylüyor, annem bana sana birşey alacam diyo almıyor, bizim arkamızda oturanlar var o çocuk hep yalan söylüyor vs yani çocuklarımız çok küçük olabilirler fakat herşeyi fark edebiliyorlar.

HIZLI MENÜ SİTE HARİTASI|KULLANIM KILAVUZU|İLETİŞİM
Tüm kullanım hakları Fetih Koleji'ne aittir © 2008